poniedziałek, 24 października 2016

Świat jako monstrum - prelekcja z KFASONU

Jak obiecywałem, tak czynię - poniżej możecie obejrzeć zapis prelekcji, wygłoszonej podczas krakowskiego festiwalu grozy KFASON (22.10.2016)

5 komentarzy:

 1. Dziękujemy. old weirdman

  OdpowiedzUsuń
 2. Dołączam się do podziękowań. Jedyny mały zgrzyt to pewien nieco nieokrzesany dżentelmen, który w dość ważnym momencie zasłonił kamerę, gdy na tablicy była istotna kwestia rozrysowywana (gdzieś koło 7:30 minuty)... Na szczęście mówca szybko zareagował zwracając uwagę na ów incydent.

  Co do meritum, bardzo słuszna uwaga, iż weird fiction w sposób znaczący odróżnia się od horroru klasycznego. Choć sam nie jestem do końca przekonany czy jednoznacznie te dwa pojęcia należy od siebie definitywnie oddzielić. I tu i tu mamy do czynienia z pewnym dreszczykiem emocji, strachem natomiast zgadzam się, że jeśli chodzi o konstrukcję, technikę narracji to weird a horror to dwa kompletnie inne światy. Nawet nie chodzi o samo odróżnienie od jedynie horroru, po prostu weird fiction odróżnia się w tym aspekcie od każdego rodzaju literackiego - horroru, kryminału, romansu, przygody..., szczególnie jeśli nacisk jest nałożony na metafizykę.

  Grot

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesująca, widać starannie przygotowana recenzja "Nie ma wędrowca":

  http://szortal.com/node/10961

  Grot

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałem, przyjąłem z pokorą;)

  OdpowiedzUsuń