sobota, 14 maja 2016

I kręcą się maski w szybkim szalonym tańcu wokół mnie

Życie przebiega obok człowieka z takim pośpiechem, że ten nadaremnie je nawołuje do zatrzymania się na moment, by mógł z nim omówić, czego ono chce i czemu na nie spogląda. A wtedy przybiegają maski, doznania, co jedna, to bardziej wykrzywiona. Radości - woła człowiek - zdaj mi sprawę z tego, dlaczego się do mnie uśmiechasz! Maska uśmiecha się i umyka. Bólu, pozwól sobie zajrzeć w oczy, dlaczego się pojawiasz! Również on minął. - Gniewie, dlaczego patrzysz na mnie - gdy pytam, ciebie już nie ma.

I kręcą się maski w szybkim szalonym tańcu wokół mnie - wokół mnie, który nazywam się człowiekiem - a ja zataczam się w ich kręgu, od ich widoku kręci mi się w głowie i nadaremnie trudzę się, by pochwycić jedną z nich i zerwać maskę z prawdziwego oblicza; ale one tańczą i tańczą - a ja - cóż mogę począć w tym kręgu? Kim byłbym, gdyby maski miały zniknąć? Dajcie mi zwierciadło, aktorzy karnawałowych widowisk, bym ujrzał sam siebie - mam dość oglądania zawsze tylko waszych mieniących się twarzy. Potrząsacie głową - jak? Czy żadne ja nie pojawia się w zwierciadle, kiedy ja przed nim staję? - czy jestem tylko myślą myśli, snem snu - czy nie możecie mi pomóc w powrocie do ciała, i potrząsacie zawsze tylko waszymi dzwoneczkami, kiedy ja myślę, że to moje? Hu! Straszliwa samotność panuje tu, w Ja, gdy was, maski, zamykam i chcę oglądać siebie samego - wszystko to jest wybrzmiewającym dźwiękiem pozbawionym znikłego tonu, nigdzie przedmiotu i widzę oto - wszak to przecież nicość, co widzę! - Precz jak najdalej od "Ja", tańczcie znów, o maski!

Straże nocne, Bonawentura (August Klingemann) tłum. K.Krzemieniowa

7 komentarzy:

 1. http://lubimyczytac.pl/ksiazka/227338/powrot/opinia/29288613#opinia29288613

  OdpowiedzUsuń
 2. Grocie (ponieważ podejrzewam, że to Ty;), bardzo dziękuję za opinię. Cieszę się tym bardziej, że książka przetrwała z równie dobrą oceną próbę drugiego czytania, które bardzo często obnaża słabości niedostrzegane za pierwszym razem.

  Mogę mieć tylko nadzieję, że kolejne publikacje również nie zawiodą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak to ja, podpis dałem na LC. Masz racje, z tym drugim czytaniem. Tak nieraz sobie myślę, że aby jakąkolwiek książkę rzeczywiście móc docenić to należy ją przeczytać przynajmniej jeszcze raz, powrócić za jakiś czas i bardziej na 'chłodno' móc ocenić. Często, dopiero za kolejnym razem potrafimy zwrócić uwagę na określone aspekty, szczgóły które umknęły nam za pierwszym czytaniem, gdy skupiamy się przede wszystkim na głównym wątku akcji.

  Co do "Powrotu" to przyznam, że przy drugim podejściu bardziej doceniłem tę krótkie opowiadania, które mi za pierwszym razem niezbyt mi się spodobały, zbyt szybko je wtedy przeczytałem.

  Postaram się jeszcze zapodać na LC kilka cytatów z "Powrotu" , które mi podeszły.

  Grot

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie, muszę popracować nad krótkimi formami, bo ostatnimi czasy nieco je zaniedbałem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już są... http://lubimyczytac.pl/cytaty/84439/autor/woj-ciech-gunia

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję, bardzo ciekawy wybór - sam nigdy nie zwracałem na te fragmenty uwagi:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie mam wątpliwości,że to Twoja najlepsza recenzja Maszynisto;poprawiłeś warsztat,przytaczasz więcej argumentów na potwierdzenie stawianych tez,streszczenia opowiadań też udane. To dobry kierunek. Pozdrawiam-old weirdman.

  OdpowiedzUsuń