wtorek, 27 stycznia 2015

Ogłoszenia parafialne któreś tam

Przekazuję garść krótkich informacji z frontu walki o powszechną radość:

1) Od dziś (teoretycznie) w kioskach i salonach prasowych dostępne jest lutowe wydanie "Nowej Fantastyki", w którym znajduje się przygotowany przeze mnie tekst Thomas Ligotti i metahorror.

2) Nad Powrotem pochylił się Marcin Knoppek, z którym miałem zaszczyt debiutować w antologii Po drugiej stronie - weird fiction po polsku Agharty. Oprócz tego o książce kilka ciepłych słów napisał Krzysztof Maciejewski. Za co bardzo im dziękuję.

3) Red. Jaworski poprosił, a ja się zgodziłem, wskutek czego będę "gościem specjanym" w następnym numerze sieciowego magazynu "Histeria", w którym będzie można przeczytać opowiadanie Pokój Anny. Nie wiem, czy to opowiadanie będzie strawne dla fanów czystego gatunkowo horroru, ale cóż, słowo się rzekło.

4) Na profilu bloga na FB pojawiła się inicjatywa, by wygospodarować z sieci kawałek jałowego poletka na forum poświęcone weird fiction/pesymizmowi, czy ogólniej - wszelkiej sztuce, filozofii i myśli, która może zrujnować wasze życie. Albo conajmniej pogorszyć wam samopoczucie. I dobrze. W polskim Internecie takiego miejsca, w którym można swobodnie i merytorycznie porozmawiać nt. wypartych, stabuizowanych idei pesymistycznych oraz znaleźć katalog prac poruszających utkane z ciemności struny naszego świata jeszcze nie było. Prace koncepcyjne trwają, będę informował. LzL będzie z pewnością dla tej strony witryną partnerską.

5) Miałem o tym nie mówić, ale przekład Spisku przeciwko rasie ludzkiej Ligottiego powstaje... i Mateusz Kopacz, który książkę tłumaczy, przeszedł sam siebie. Spisek... z pewnością będzie kontrowersyjną pozycją, co więcej - pozycją, która może w naszym kraju wywołać mały skandal. Natomiast nie ulega wątpliwości, że Mateusz robi WIELKĄ robotę. Brawa dla niego.

2 komentarze:

  1. Tyle dobrych wiadomości z rana;aż chce się żyć! Nowej Fantastyki wczoraj w moim mieście jeszcze nie było ale z pewnością dotrze. Wiemy już,że zmienili tytuł eseju-przynajmniej na okładce-to pewnie było silniejsze od nich,albo uznano,że nazwiska Poe i Lovecraft dodatkowo zachęcą do czytania artykułu. Jeśli chodzi o Magazyn Histeria-jestem jego stałym czytelnikiem-to mówiąc wprost;Twój udział podniesie go o dwie-jakościowe-półki wyżej. Co do forum;to chyba najlepsza informacja jaką przeczytam w tym roku,a na pewno jedna z kilku najlepszych. A,że Mateusz Kopacz wykonuje wspaniałą pracę to oczywiście potwierdzam;wystarczy,że wspomnę o doskonałym tłumaczeniu monumentalnej biografii Lovecrafta napisanej przez Joshiego,o "Listach i esejach" Lovecrafta czy o wyborze i tłumaczeniu świetnego zbioru opowiadań weird Howarda "Królestwo cieni". old weirdman

    OdpowiedzUsuń
  2. Nowa Fantastyka;mam ją przed sobą. Jeśli ktoś zastanawia się czy opłaca się kupić czasopismo dla jednego artykułu to wierzcie,że tak. Esej jest genialny,zawiera się w nim wszystko co najważniejsze aby zrozumieć siłę tej prozy,nie pozostawi nikogo z czytających obojętnym. Fantastyka ładnie go zilustrowała,prezentuje się świetnie;duży plus dla Fantastyki. Zresztą kilka stron dalej jest recenzja "Teatro..." gdzie autor (T.Wronka) przyznał tej książce najwyższą możliwą ocenę. Szczerze polecam-old weirdman.

    OdpowiedzUsuń